×
Táto webstránka používa súbory cookies, pokračovaním v prehliadaní súhlasíte s uložením cookies vo svojom prehliadači.

Dnes je  28. september 2021, utorok

capica

Vítajte na stránke

OBECNEJ POLÍCIE

0918 88 22 22

kontakt
⩟
ODPORÚČAME

seniangel

pco

Časopis BERNOLÁK 1/2018 - z rubriky "Pod lupou"

Výtržníctvo
Ešte poriadne ani neskončil starý rok a ten nový hneď začal výtržníctvom. Hliadka OcP počas Silvestrovskej noci spozorovala na budove Glance House rozbité okná, ktoré výtržník rozbil za pomoci kovovej smetnej nádoby. Bohužiaľ osobu resp. osoby, ktoré skutok spáchali sa nepodarilo na mieste zistiť. No o pár dní na to, sa situácia opäť zopakovala, kedy boli na budove rozbité ďalšie okná. V tomto prípade sa hliadke OcP podarilo stotožniť osobu páchateľa. Zarážajúce je, že v partii s páchateľom bola aj mladistvá osoba pod vplyvom alkoholu.
Sprejovanie
V obci čoraz viac pribúdali nové nápisy spôsobené sprejovaním na verejnoprospešné zariadenia. No v súčasnej dobe hliadky neevidujú nové nápisy. Dôvodom je možno aj to, že hliadkam OcP sa čoraz viac darí objasniť páchateľov týchto priestupkov. Ďalším do zbierky prichytených páchateľov, ktorí poškodzovali majetok sprejovaním bola osoba, ktorá sprejovala resp. písala nápisy „ZONE“. Osoba bola riešená v zmysle zákona. Vo všetkých doposiaľ objasnených prípadov sprejovania bolo zistené, že páchateľmi sú mladistvé osoby.
Zjavne nepojazdné vozidlá
Hliadky OcP počas kontroly vo svojich okrskoch čoraz viac evidujú na verejných priestranstvách odstavené staré vozidlá resp. vozidlá bez evidenčných čísel, vozidlá bez platnej emisnej a technickej kontroly alebo značne poškodené a nepojazdné vozidlá. Chceme upozorniť občanov, že nie je riešením vozidlo len odhlásiť, umiestniť ho pred svoj dom a tým je vec vyriešená. Práve tým, že sa takéhoto vozidla nezbavíte podľa predpisov ale ho len umiestnite na verejné priestranstvo dopúšťate sa niekoľkých priestupkov. Preto Vás chceme upozorniť aby ste sa týchto vozidiel zbavovali v zmysle platných právnych predpisov.
Tuláci v uliciach
Aj tohto roku bude OcP zameriavať svoju činnosť na kontrolu dodržiavania „zákona o psoch“. V našej obci máme čoraz viac psov, ktorí sú častokrát bez prítomnosti svojich majiteľov, nie sú prihlásení na obci a nie sú označení. Preto budú občania resp. psíčkari počas prechádzky so svojimi chlpáčmi kontrolovaní hliadkami OcP, či majú svojich psov prihlásených na obci a či vedia preukázať totožnosť svojho psa registračnou známkou, čo je ich povinnosťou. Dbajte na to, že svoje povinnosti nemá len držiteľ psa ale aj osoba ktorá vedie psa. V prípade zistenia porušenia z niektorých povinností budú tieto osoby riešené v zmysle zákona.
Varovanie
Aj v našej obci OcP zaznamenala niekoľko prípadov trestnej činnosti páchanej na senioroch. Hlavne tieto zraniteľné osoby sa pre svoju dôverčivosť, dobrosrdečnosť a nepoučiteľnosť stávajú často obeťami podvodov. Osoby sú páchateľmi kontaktované prevažne telefonicky, alebo ich oslovujú na uliciach prípadne rovno u nich doma. Prestavujú sa ako vaši príbuzní, zamestnanci sociálnych a obecných úradov alebo ako pracovníci rôznych spoločností. V niektorých prípadoch je ich cieľom občanov okradnúť v iných zas podviesť. Preto buďte opatrní a nestaňte sa obeťou týchto zlodejov a podvodníkov. V prípade podobných situácií kontaktujte políciu na známom čísle 158, prípadne obecnú políciu na čísle 0918882222. Jednou z možností ako predísť okradnutiu je aj využitie služby OcP „SeniAngel“, ale o tom Vás už bližšie informujeme v ďalšom odstavci.
SeniAngel
Už v minulých číslach časopisu sme Vás informovali o pripravovanej službe, prostredníctvom ktorej je OcP schopná pomôcť svojim občanom v núdzi. Prípravy sa stali realitou a OcP začína svojím občanom ponúkať záchranné tlačidlo „SeniAngel“. Tlačidlo je vhodné pre seniorov, osamelé a postihnuté osoby a deti. Občan resp. klient, ktorý si túto službu u nás zaobstará, bude vybavený „Smart Trackerem“ (viď. foto) ktorý je vybavený SOS tlačidlom, pádovým senzorom, GPS lokalizáciou, funkciou opustenie/vstúpenie do stráženej oblasti, hlasovým spojením so stráženou osobou a batériou s výdržou až 40 dní. Prenájom tlačidla pre zákazníka je 15,-€ na mesiac. V prípade ďalších informácií alebo prezentácie kontaktujte zodpovedných príslušníkov OcP na tel. číslach 0918 656 166 a 0918 588 468, kde Vám budú poskytnuté bližšie informácie.
spracoval Ing. Marek Danko
Obecná polícia
Bernolák 2/2018 ...⋙